Samos Covid-19 Önlemleri ve Bilgilendirmesi

YUNANİSTAN’IN UYGULADIĞI ULUSLARARASI SEYAHAT KISITLAMALARI

– Ülkemiz limanlarından çıkacak, feribotlara, ticari turistik gemilere ve özel gezi teknelerine ilişkin düzenlemeler aşağıdaki maddelerde sunulmaktadır.

AB ülkeleri şunlardır:

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç.

AB Dijital Covid Sertifika sistemine katılan 35 AB dışı ülke, yani: Arnavutluk, Andorra, Ermenistan, Benin, Cabo Verde, El Salvador, Faroe Adaları, Gürcistan, İsrail, İzlanda, Ürdün, Lübnan, Lihtenştayn, Moldova, Monako, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Panama, San Marino, Sırbistan, Singapur, İsviçre, “Çin Taipei (Yunanistan tarafından bir Devlet olarak tanınmamaktadır)”, Tayland, Tunus, Togo, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Uruguay, Vatikan.

 

Aşağıdakilerden biri hakkında bilgi içeren AB Dijital COVID Sertifikası gösterilerek izin verilir:

a) Temel aşılamanın tamamlanmasından sonra 9 ay geçerli ve ek doz almış yolcular için süre sınırı olmayan (Varıştan en az on dört (14) gün önce COVID-19 aşısını tamamlayanlar için) aşı sertifikası, veya

b) İlk pozitif COVID-19 testinin (PCR veya Rapid Antigen testi) gününden 14 gün sonra verilen ve bundan sonra 180 gün boyunca geçerli olan SARS-CoV-2 enfeksiyonundan iyileşme sertifikası veya

 c) Negatif test sonucu belgesi, yani planlanan varış tarihinden 72 saat öncesine kadar yapılan negatif moleküler test sonucu (PCR) veya planlanan varış tarihinden 24 saat öncesine kadar gerçekleştirilen negatif Hızlı Antijen testi sonucu.

 

Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen yolcuların, aşağıdakilerden birini göstermeleri koşuluyla Yunanistan’a girişlerine izin verilir:

 a) Temel aşılamanın tamamlanmasından sonra 9 ay boyunca geçerli olan ve ek doz alan yolcular için süre sınırı olmayan aşı sertifikası (Varıştan en az on dört (14) gün önce COVID-19 aşısını tamamlamış olanlar için). Aşı sertifikası, pasaportta kayıtlı yolcunun tam adını, verilen aşının türünü, doz sayısını ve aşılama tarihlerini veya

 b) İlk pozitif COVID-19 testinin (PCR veya Rapid Antigen testi) gününden 14 gün sonra verilen ve sonrasında 180 gün boyunca geçerli olan SARS-CoV-2 enfeksiyonundan iyileşme kanıtı veya

 c) Planlanan varış saatinden 72 saat öncesine kadar yapılan COVID-19 (PCR) için negatif moleküler test veya planlanan varış saatinden 24 saat öncesine kadar gerçekleştirilen negatif Rapid Antigen testi.

 

Diğer TÜM ülkelerden Yunanistan’a gelen yolcuların, aşı durumlarına veya iyileşme kanıtlarına bakılmaksızın, planlanan varışlarından 72 saat öncesine kadar gerçekleştirilen Kovid-19 için negatif moleküler test sonucu (PCR) veya negatif Rapid ibraz etmeleri gerekmektedir. Planlanan varış saatinden 24 saat öncesine kadar yapılan Covid-19 antijen testi sonucu.

Covid 19 (PRC veya Rapid) testleri, ilgili mevzuata uygun olarak bir kamu otoritesi tarafından veya menşe ülkenin referans laboratuvarlarından veya bu özel laboratuvarların yetkili kuruluş tarafından sertifikalandırılmış olması koşuluyla, kamu veya özel transit, referans laboratuvarlarından yapılmalıdır. Ülkenin ulusal sertifika yetkilisi Test sonucu İngilizce olmalı ve pasaportta kayıtlı yolcunun tam adını içermelidir.

Yukarıdaki yükümlülükler, 5 yaşından büyük çocuklar da dahil olmak üzere ülkeye giriş yapan tüm yolcular için zorunludur.

Ayrıca bu bilgiler şuan için her hafta güncellenmekte olup, güncel bilgilere, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

https://travel.gov.gr